10 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Dla społeczności szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zelowie jest Świętem Szkoły, bowiem poza uroczystą akademią organizowane są różnego rodzaju wydarzenia towarzyszące.
Wtedy też jest czas na refleksję o poszanowaniu praw człowieka. Jakże często bowiem nie zastanawiamy się nad tym, a przecież swoim zachowaniem możemy krzywdzić innych. Tegorocznym obchodom Święta Szkoły towarzyszyły słowa Ewarysta Estkowskiego: „Nieważne jest jak żyjesz. Czy jesteś bogaty, czy biedny, bardziej, czy mniej wykształcony. Ważne jest to, czyje życie zmienia się dzięki Tobie.”
W części oficjalnej święta udział wzięli zaproszeni goście, m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej w Zelowie Sylwester Drozdowski wraz z Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Bezpieczeństwa Anną Bartecką, w imieniu Burmistrza Zelowa Tomasza Jachymka Sekretarz Miasta Agnieszka Mysłowska, Proboszcz Parafii M. B. Częstochowskiej Ks. Prałat Jacek Ambroszczyk, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu gminy Zelów, przedstawiciele samorządowych instytucji kultury, jednostek organizacyjnych, instytucji i organizacji oraz Rady Rodziców.
Młodzież podczas występu artystycznego starała się przybliżyć zagadnienie dotyczące obrony praw człowieka. Całość uroczystości dopełnili soliści oraz uczniowie klasy II, których występ w towarzystwie starszego kolegi wywołał gromkie brawa.
Uroczystość miała szczególny charakter, ponieważ Prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża Andrzej Pawlak wręczył akty nadania Medalu 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK za szczególne zasługi w efektywnym działaniu wspierającym Ruch Honorowego Krwiodawstwa PCK, którym wyróżniony został m.in. Zespół Szkół Ogólnokształcących.
Wręczone zostały również nagrody zwycięzcom Powiatowego Konkursu z okazji Święta Szkoły (literackim i plastycznym), a także w konkursie pieśni i poezji patriotycznej organizowanym z okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyróżnienie otrzymała też Nadia Kempniak, która zajęła I miejsce w miejsce w Konkursie Piosenki Ekologicznej organizowanym w ramach EKO - Pikniku 2018 przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie.
Święto Szkoły to też doskonała okazja do wręczenia stypendium profesora Krzysztofa Matyjaszewskiego, które w tym roku otrzymała uczennica klasy IIb Weronika Łabencka (tegoroczna Stypendystka Prezesa Rady Ministrów). Po raz drugi też zostało wręczone Stypendium im. Jarosława Dziurdzi, które funduje Rada Rodziców najlepszemu humaniście. Otrzymała je Aleksandra Łabędzka- uczennica klasy IIIa LO. Oprócz stypendiów naukowych uczniowie dostali nagrody za pracę w grupie Amnesty International (Oliwia Łuczak i Rozalia Małecka z kl. I LO) oraz dla najlepszego Wolontariusza Roku (Dawid Wejman- IIIa LO i Anna Nowicka - IIII a gimnazjum).
Lista zwycięzców w Powiatowym Konkursie Literackim i Plastycznym
KATEGORIA - SZKOŁA PODSTAWOWA
I m Szymon Gwizdała (SP 4)
I m Natalia Papuga (SP 4)
II m Daria Saktura (SP Łobudzice)
III m Karolina Flantowicz (SP Bujny Szlacheckie)
III m Szymon Tarka (SP 4)
Wyróżnienie:
Kamila Chełmik (SP Kociszew)
Zuzanna Stanisławska ( SP Wygiełzów)
KATEGORIA - LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
I m Aleksandra Świtoń (ZSP Szczerców)
II m Zuzanna Hadrysiak (ZSP Szczerców)
II m Karolina Ignaczak ( ZSO Zelów)
III m Aleksandra Łabędzka ( ZSO Zelów)
III m Marcel Talejun-Smolarek ( ZSO Zelów)
Wyróżnienie:
Mateusz Topolski ( ZSO Zelów)
Natalia Łukasiewicz ( 2 LO im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie)
KATEGORIA - PREZENTACJA MULTIMEDIALNA
Wyróżnienie:
Angelika Krzymińska i Patrycja Rybak ( ZSO Zelów)
KONKURS PLASTYCZNY
KATEGORIA -SZKOŁA PODSTAWOWA
I - III
I m Ewa Ścieszko (SP 1)
II m Filip Szafrański (SP 1)
KL.IV-VIII
I m Maja Plucińska (SP 2)
II m Marta Małasiewicz (SP 2)
III m Kamila Chełmik (SP Kociszew)
Wyróżnienie:
Oliwia Stępień (SP Kociszew)
Święto Zespołu Szkół Ogólnokształcących to nie tylko akademia, ale także Akcja "Romek", to także listy pisane w obronie niewinnie uwięzionych i rozmowy z wychowawcami na temat łamania praw człowieka. Instruktarz i szkolenie uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzili ratownicy medyczni: Mateusz Wędzik, Marcin Stasiak oraz Jarosław Twardowski.
Z kolei, XIV Maraton Pisania Listów zorganizowany przez Szkolną Grupę Amnesty International nr 42 dedykowany był obronie trzech kobiet – Giraldine Chakon z Wenezueli, prześladowanej za wspieranie młodych ludzi; Pavtiri Manjhi z Indii, nękanej za przeciwstawianie się wielkim korporacjom i Ateny Daemi z Iranu, uwięzionej za wypowiadanie się przeciwko karze śmierci. W sumie napisano 1044 listy, które zostały wysłane do ambasad poszczególnych państw.