„Cztery kultury – jeden Zelów”.Warsztaty „Zelowskie tradycje”.

Wersja do wydrukuWersja PDF

Punktualnie o godzinie 15.00 trzeciego dnia projektu „Cztery kultury – jeden Zelów” przed Klubem Czeskim rozpoczęły się Warsztaty „Zelowskie tradycje”. Na uczestników warsztatów czekały niezwykłe atrakcje: można było wziąć udział w warsztatach tkackich, skosztować  czeskich potraw (ale dopiero po obraniu ziemniaka i starciu go na tarce, organizatorzy zadbali o gustowne fartuszki i rękawiczki). Po raz ostatni zaprezentował się mieszkańcom Zelowa zespół Klobućanek. Niestety, po występie musieliśmy się pożegnać z czeską delegacją. Starosta Martin Janik był wzruszony znakomitą atmosferą jaka towarzyszyła mu przez całą wizytę w Zelowie, podziękował za cudowne przyjęcie i zaprosił nas do siebie.

warsztaty

warsztaty

warsztaty

warsztaty

warsztaty

warsztaty

warsztaty

warsztaty

Po warsztatach, wieczorem w Domu Kultury w Zelowie na mieszkańców czekała kolejna atrakcja projektu „Cztery kultury – jeden Zelów”-koncert zespołów Chudoba  i Breslauer Cocktail. Chudoba to jeden z zespołów, który miał duży wpływ na rozwój muzyki folkowej w Polsce. Przez wiele lat swojej działalności na rynku muzycznym, Chudoba dopracowała się własnego, rozpoznawalnego od pierwszych taktów, specyficznego stylu muzycznego. Jak mówią sami o sobie członkowie zespołu: „Folk jest dla nas czerpaniem radości z ludowej muzyki. Gramy i śpiewamy nasze własne aranżacje melodii i zapisów wokalnych tradycyjnych pieśni Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej: polskich, a także słowackich, morawskich, ukraińskich, łemkowskich, huculskich, cygańskich, bułgarskich, macedońskich, serbskich, rumuńskich, żydowskich i węgierskich.”

Breslauer Cocktail to grupa muzyczna o międzynarodowym składzie. Artyści mieszkają we Wrocławiu lub są z nim związani na co dzień. Inspiracje czerpią z muzyki, którą w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku grano na wielu scenach Europy od Paryża do Moskwy. Artyści z pietyzmem, ale i z niezwykłą energią odtwarzają znane i lubiane w tamtych czasach melodie, ze szczególnym ukłonem w stronę przedwojennego Breslau. A wszystko to w konwencji etno-swingowo-jazzowej, z niezwykłym głosem wokalistki zespołu Natalii Nikolskiej.

chudoba

bretslaucocktail