10 grudnia jest dniem, w którym w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zelowie odbywa się uroczysta akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Obrony Praw Człowieka. W tym dniu szkoła ma swoje święto.
Tegoroczna uroczystość poświęcona była obronie kobiet i mężczyzn , którzy doświadczyli w swym życiu dyskryminacji. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością goście, na czele z Burmistrzem Zelowa Urszulą Świerczyńską.
Przedstawiciele władz samorządowych Gminy Zelów, dyrektorzy szkół, przedszkoli, isntytucji kultury mieli okazję poznać osiągnięcia uczniów i ich zaangażowanie w szerzenie idei równości. Obrona praw człowieka nie jest tylko i wyłącznie obowiązkiem nielicznych odważnych ludzi. Jest to nasza wspólna odpowiedzialność. Wszyscy musimy być obrońcami praw człowieka. Młodzież szkoły angażuje się w szereg różnych przedsięwzięć. W ZSO działają szkolne grupy Wolontariatu i Amnesty International, prowadzona jest akcja krwiodawstwa. Uczniowie szczególnie wyróżniający się w pracy na rzecz innych zostali uhonorowani podczas akademii.
Nagrodzono: Aleksandrę Rzepkowską (AI), Weronikę Wodzińską i Katarzynę Badowską(wolontariat). Przyznano również stypendium naukowe ufundowane przez profesora Krzysztofa Matyjaszewskiego Justynie Lewandowskiej, laureatce wielu konkursów tematycznych. Wyróżniono również stypendystkę Prezesa Rady Ministrów Małgorzatę Jachacz i reprezentanta Polski w łucznictwie Marka Szafrana. Wolontariusze zostali obdarowani przez Radę Rodziców specjalnymi koszulkami.
W liście dyrektora Marzanny Sochy, w wystąpieniach gości i w prezentacjach uczniów było wiele zrozumienia dla wagi obrony praw człowieka i konieczności walki z dyskryminacją. Pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II , dla którego idee te były szczególnie ważne, uczniowie i panie dyrektor Marzena Malinowska i Małgorzata Martyniak zapalili symboliczny znicz. Podczas akademii były ciekawe prezentacje koła AI, poważne rozważania dotyczące dyskryminacji, ale i akcenty humorystyczne w części artystycznej, która uświetnił przygotowany przez pana Maciejewskiego chór. „Równi wobec siebie” - warto zapamiętać hasło tegorocznego święta ZSO i sprawić, aby stało się prawdą w życiu każdego z nas.