Miniony weekend upłynął w Zelowie pod hasłem „Dni Zelowa – Dożynki Gminne 2018”. Sobotni program na stadionie zelowskiego Włókniarza rozpoczął się od koncertu powitalnego w wykonaniu zelowskich talentów wokalnych i formacji tanecznych z Domu Kultury. Oprócz dodatkowych atrakcji m.in. wesołego miasteczka, stoisk handlowych, promocyjnych i wystawienniczych, na scenie koncertowały 3 zespoły: POPOVACULA, GOLDEN LIFE I DE MONO.
Z kolei, drugi dzień zelowskiego święta był dedykowany przede wszystkim rolnikom w podziękowaniu za ich całoroczny trud, a rozpoczął się dziękczynną Mszą Świętą w kościele M.B. Częstochowskiej.
Bochen chleba i wieniec – to najważniejsze symbole dożynek, które zostały ofiarowane w darach podczas Mszy Świętej. Chleb bowiem jest symbolem życia, radości, sytości i szczęścia; natomiast wieniec symbolizuje wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, dlatego i w tym roku prezentowane wieńce były okazale, zachwycały kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków.
Po Mszy Świętej, barwny dożynkowy korowód w asyście orkiestry dętej OSP Zelów przemaszerował na stadion ZKS Włókniarz, gdzie kontynuowane były uroczystości obrzędowe. Na ręce gospodarzy dożynek Burmistrza Zelowa Urszuli Świerczyńskiej i Przewodniczącej Rady Miejskiej Agnieszki First złożono gminny wieniec dożynkowy wykonany przez pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Walewicach, a prezentowany przez druhów-ochotników z Pożdżenic i Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Kurówek – Kurów.
Starostami tegorocznych dożynek gminnych byli: Teresa Szustakiewicz z Bujen Szlacheckich i Tadeusz Komorowski z Przeczni. Każdego roku gospodarze dożynek podczas Gminnego Święta Plonów wyróżniają rolników w uznaniu ich codziennej pracy, zaangażowania i trudu.
W tym roku szczególne wyróżnienie otrzymali Państwo Mariusz i Barbara Grzegorek z Podlesia. Prowadzą oni gospodarstwo ogrodnicze o pow. około 30 hektarów. Głównym profilem działalności ogrodniczej jest uprawa owoców miękkich tj. truskawka, malina, borówka amerykańska. Ponadto posiadają wszystkie kolory porzeczek, agrest i jagodę kamczacką. Ciekawostką jest uprawa mini-kiwi. Na obszarze około 10 hektarów uprawiają również zboża m. in. pszenicę, żyto, pszenżyto. Warto wspomnieć, że w tym roku ARiMR też doceniła prężną działalność ogrodniczą Państwa Grzegorków przyznając w ogólnopolskim konkursie ROL – SZANSA 2018 tytuł laureata.
Podczas uroczystości dożynkowej nie zabrakło obrzędu dzielenia się chlebem. Na zakończenie części oficjalnej wystąpił ludowy zespół wokalny „ZA MIEDZĄ”, a następnie Mister Dex, Sławek Lisowski, B-QLL oraz Freaky Boys.