Gmina Zelów „Samorządowym Liderem Edukacji” i „Primusem 2015”

Wersja do wydrukuWersja PDF

Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i Agencja Kreatywna PRC ogłosiły wyniki V edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw. 12 października w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się uroczysta gala finałowa połączona z ogłoszeniem laureatów i wręczeniem certyfikatów oraz wyróżnień nadzwyczajnych. Gmina Zelów została wyróżniona zarówno certyfikatem „Samorządowy Lider Edukacji 2015” jak i „Primus 2015”.  

Po raz drugi z rzędu Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska odebrała prestiżowy certyfikat dla Gminy Zelów „Samorządowy Lider Edukacji” przyznawany przez Komisję Ekspertów, reprezentującą środowiska akademickie, powołaną przez Fundację Rozwoju Szkolnictwa Wyższego oraz Agencję PRC. Gmina Zelów reprezentowała kategorię do 20 000 mieszkańców. Certyfikaty przyznawane są samorządom, które w sposób szczególny dbają o szkolnictwo na terenie swojej gminy oraz uważają, że rozwój nauki i edukacji to świadectwo nowoczesności i wysokich ambicji jednostek samorządu terytorialnego, a także wyróżniają się pod względem inwestycji w oświatę i są organami prowadzącymi szkół o znaczących osiągnięciach dydaktycznych, społecznych, organizacyjnych i sportowych.


Po raz pierwszy w tym konkursie, Gmina Zelów została dodatkowo wyróżniona certyfikatem „Primus 2015” przyznawanym samorządom za uzyskanie najwyższej liczby punktów rankingowych wśród wszystkich gmin certyfikowanych w tej edycji programu. Wyróżnienie zostało przyznane na okres od października 2015 do października roku następnego.

W syntezie recenzji opracowanej przez Ekspertów dokonujących oceny Gminy Zelów na podstawie różnego rodzaju analiz, możemy przeczytać, że „Gmina Zelów prowadzi spójną i efektywną politykę oświatową, będącą istotną częścią systemowego zarządzania strategicznego. Realizuje swoją strategię edukacyjną w sposób konsekwentny, harmonijny, zorientowany na osiągnięcie trwałego rezultatu, zgodnie z paradygmatami tzw. nowego zarządzania publicznego, z zachowaniem reguł sprawności organizacyjnej i z uwzględnieniem realnej odpowiedzialności menedżerów publicznych za osiągane rezultaty. W procesie wyznaczania celów oświatowych oraz ich operacjonalizacji gmina przestrzega zasad profesjonalnego zarządzania, standardów, kontroli rezultatów, dezagregacji i oszczędności zasobów. Ponadto, polityka edukacyjna Zelowa oparta jest na trwałych rozwiązaniach o charakterze systemowym”.

Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska nie kryła zadowolenia z ogłoszonych wyników konkursu.
- Odbierając certyfikaty dla Gminy Zelów, byłam niezwykle dumna, że nasze konsekwentne działania w obszarze oświaty, a także zaangażowanie pracowników zmierzające do zapewnienia społeczności lokalnej dostępu do różnorodnej oferty kształcenia, zostały docenione w ogólnopolskim konkursie. Cieszy również fakt, że Komisja Ekspertów wysoko oceniła nie tylko działania skierowane na pozyskiwanie środków zewnętrznych, ale także znaczące sukcesy naukowe i sportowe naszych uczniów, poprawę stanu infrastruktury oświatowej, wdrażanie projektów ekologicznych, systematyczną realizację projektów zwiększających bezpieczeństwo oraz szereg innych działań wykraczających poza „standard” spotykany w innych gminach oparty na innowacjach pedagogicznych, właściwie dostosowanych do wyzwań współczesnej gospodarki. Te prestiżowe tytuły są doskonałym elementem promocyjnym Gminy Zelów, ale też wyznacznikiem motywującym  do dalszych działań.