Gmina Zelów wzbogaci się o kolejne miasto partnerskie

Wersja do wydrukuWersja PDF

Miasto Krasyliw na Ukrainie będzie trzecim partnerem zagranicznym Gminy Zelów. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęli na sesji w dniu 28 grudnia radni Rady Miejskiej w Zelowie. Oficjalne podpisanie umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Zelów w Rzeczypospolitej Polskiej i Miastem Krasyliw na Ukrainie planowane jest 17 stycznia 2017 roku w Galerii Collage Domu Kultury w Zelowie. W imieniu Gminy Zelów umowa zostanie podpisana przez Burmistrza Zelowa Urszulę Świerczyńską, a w imieniu miasta Krasyliw przez Mera Anatolija Żowtana. Miasta zakładają wymianę kulturalną, edukacyjną, sportową, a także informacyjno-promocyjną w wielu dziedzinach życia społecznego.

Obecnie Gmina Zelów utrzymuje kontakty z 2 partnerami zagranicznymi – Związkiem Gmin Neuenhaus w Niemczech i miastem Valašské Klobouky w Republice Czeskiej. Rozszerzenie współpracy o wschodniego sąsiada, jakim jest miasto Krasyliw na Ukrainie, ma na celu stworzenie warunków do wymiany wiedzy i doświadczeń samorządów w dziedzinach należących do zadań własnych gminy oraz  nawiązywania wzajemnych kontaktów pomiędzy  mieszkańcami, podejmowanie wspólnych działań w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego, a także prezentowanie tradycji i dorobku kulturalnego społeczeństw. Podpisana umowa partnerska będzie ważnym krokiem dla współczesnych jak i przyszłych pokoleń, a jej ideą jest stworzenie jednej wspólnej Europy, w której panuje wzajemne zrozumienie i pokojowe współistnienie.

miato Krasyliw

Miasto Krasyliw leży w zachodnio-centralnej części Ukrainy w obwodzie Chmielnickim (odległość od Zelowa 800 km) nad rzeką Słucz. Liczy 20 192 mieszkańców. Powierzchnia miasta ma 1286,43 65 ha. Miasto, posiadając na swoim terenie 2 dworce PKS i PKP, ma bardzo dobre połączenia komunikacyjne z innymi miastami Ukrainy, w tym ze stolicą. W mieście prężnie działa 14 dużych przedsiębiorstw, w głównej mierze nastawionych na produkcję. Największe z nich to znane na całą Ukrainę „Oboloń” – „Krasyliwske”, które produkuje wodę mineralną z własnych odwiertów i różnego rodzaju napoje (30 gatunków). Swoją produkcję eksportuje m.in. do Polski, Czech, Niemiec, Hiszpanii, Litwy i Włoch. Zatrudnia ponad 660 osób. Kolejne przedsiębiorstwa produkują m.in. filtry, maszyny rolnicze, piece do CO, a nawet części do samolotów. Swoimi wyrobami wyróżniają się zakłady piekarniczo-cukiernicze pn. „Mamyn Chleb", którzy w swoim asortymencie mają ponad 50 gatunków wyrobów. W mieście działa 5 szkół ogólnokształcących, szkoła zawodowa, 4 przedszkola, szkoła muzyczna, szkoła sportowa, a także biblioteka i 2 domy kultury. Jeżeli chodzi o służbę zdrowia, to miasto na swoim terenie ma szpital i wielospecjalistyczny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Warto zauważyć, że miasto ma podobne cechy charakterystyczne do Zelowa, takie jak: wielokulturowość i wielowyznaniowość. Obecnie w mieście Krasyliw jest 13 wyznań religijnych, wśród których jednak dominuje wyznanie prawosławne kijowskiego i moskiewskiego patriarchatu oraz rzymskokatolickie. Bardzo aktywna jest mniejszość polska, która działa przy parafii rzymskokatolickiej pw. Serce Jezusa. Wspólnota ta jest założycielem „Polskiego stowarzyszenia kulturalno-oświatowego miasta Krasylowa”, na czele którego stoi Prezes Rusłan Garnyk. Stowarzyszenie współpracuje z polską Fundacją Wolność i Demokracja realizując ciekawe inicjatywy i kultywując polskie tradycje i obyczaje. Dodatkowo stowarzyszenie prowadzi dla mieszkańców miasta w różnych grupach wiekowych sobotnią szkołę nauki języka polskiego.

Miasto posiada własną stronę internetową www.krasyliv.org.ua oraz wydaje gazetę lokalną. Rada Miejska liczy 26 radnych.