Przeszłość dla przyszłości – pod takim hasłem zainaugurowano 24. Koncerty Festiwalowe. Pierwszy z tegorocznej edycji koncertów odbył się 15 lipca w kościele Nawrócenia św. Pawła i Nawiedzenia NMP w Wygiełzowie. Przestrzeń sakralna zabytkowego drewnianego kościoła w połączeniu z kunsztem muzycznym i wysokim poziomem artystycznym wykonawców wprowadziły publiczność w niezwykły nastrój oraz dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Zgodnie z przyjętą zasadą od trzech lat pierwszy z koncertów festiwalowych odbywa się w zabytkowych wiejskich kościołach na terenie naszej gminy, a pozostałe dwa w kościele M.B. Częstochowskiej w Zelowie.
W programie koncertu nawiązującym do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wybrzmiały najpiękniejsze utwory muzyki polskiej i światowej. Część z nich została wykonana przez Annę Zagdańską utalentowaną mezzosopranistkę, która należy do młodego pokolenia polskich śpiewaczy i od kilku lat współpracuje z Robertem Grudniem.
Podczas koncertu wystąpił także niezwykle ceniony Georgij Agratina – Profesor Akademii Muzycznej w Kijowie, wirtuoz gry na fletni Pana i cymbałach. Od wielu lat koncertuje w duecie z Robertem Grudniem, ale również jako solista stale współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Kameralnej i Organowej Radom – Orońsko, organizowanym przez Fundację im. Mikołaja z Radomia oraz najbardziej prestiżowymi polskimi orkiestrami.
Wiele razy koncertował już w Zelowie, zarówno na koncertach festiwalowych, jak i na koncertach noworocznych. Wieloletnia współpraca artystyczna zarówno z Panem Profesorem jak i Robertem Grudniem – artystą muzykiem i kompozytorem, solistą Filharmonii Lubelskiej, Honorowym Obywatelem Gminy Zelów - jest dla Zelowian niewątpliwie powodem do dumy i satysfakcji.
Robert Grudzień współpracuje z wybitnymi artystami, a charakterystyczną cechą Jego twórczości artystycznej jest ukazanie aktualnych wydarzeń związanych z historią Polski i postaciami z nią związanymi. Przykładem jest chociażby ubiegłoroczny projekt pt. „Być dobrym jak chleb” – w 100. rocznicę śmierci Brata Alberta Chmielowskiego czy tegoroczny ogólnopolski projekt pt. „Zrozumieć NIEPODLEGŁĄ” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach tego projektu na terenie całej Polski zaplanowano 100 takich koncertów.
24. Koncerty Festiwalowe – Zelów 2018 zostały dofinansowane ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Dobroczynne „RAZEM”.
Kolejne koncerty odbędą się we wrześniu i październiku w kościele M.B. Częstochowskiej w Zelowie.