Memorial szachowy Aleksandra Kałużnego

Wersja do wydrukuWersja PDF

27 maja szachiści z Zelowa i okolic wzięli udział w Szachowym Memoriale   Aleksandra Kałużnego w ramach obchodów 60-lecia powstania Liceum Ogólnokształcącego w Zelowie oraz 60-lecia nadania praw miejskich Zelowowi. Turniej odbył się w sposób niekonwencjonalny na świeżym powietrzu na placu Dąbrowskiego przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. System rozgrywek jaki obowiązywał to system szwajcarski bez podziału na płeć i wiek, na dystansie 7 rund, tempo gry 10 minut na partię. Głównym celem wydarzenia było uczczenie pamięci pedagoga i wielkiego miłośnika szachów Aleksandra Kałużnego, uznanego działacza, sędziego szachowego, wychowawcy młodzieży. Dodatkowo organizatorzy pragnęli rozpropagować „królewską grę”  jaką są szachy.

memoriał szachowy Kałużnego

memoriał szachowy Kałużnego3

memoriał szachowy Kałużnego1

Zwycięzcą turnieju okazał się Kazimierz Kwapisiewicz, na miejscu drugim uplasował się Tadeusz Ciura, pozycję trzecią zajęła Olga Kopeć. Nagrodzono również najmłodszego zawodnika turnieju, którym był Julian Watson oraz najstarszego – Andrzeja Mularczyka. Małżonka ś.p. A. Kałużnego ufundowała nagrodę specjalną, dla najlepszego zawodnika Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zelowie, którym został Hubert Marynowski.

memoriał szachowy Kałużnego4

memoriał szachowy Kałużnego5

Dużą atrakcją zawodów okazało się rozegranie partii szachowej dużymi szachami ogrodowymi z Mistrzem turnieju i pozostałymi zawodnikami.