Ogród dydaktyczny „Przyrodnicze obserwatorium” w SP 2

Wersja do wydrukuWersja PDF

          „Przyrodnicze obserwatorium” to nazwa ogrodu dydaktycznego jaki zostanie utworzony przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Zelowie. Realizacja tego projektu jest możliwa dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, w ramach konkursu „Utworzenie ogródków dydaktycznych przy szkołach i przedszkolach”-2014. Planowany ogródek dydaktyczny "Przyrodnicze Obserwatorium" stanie się miejscem dla całej społeczności szkolnej, w którym będzie można zdobywać wiedzę ekologiczno - przyrodniczą, prowadzić obserwacje zachodzących zmian w przyrodzie w ciągu całego roku, przeprowadzać różnorodne doświadczenia, pokazy oraz konkursy.  W ogrodzie zaplanowano utworzenie kompozycji rabat roślinnych zawierających gatunki drzew i krzewów liściastych i iglastych oraz roślin zielnych. Różne gatunki roślin pozwolą zapoznać uczniów z zasadami ich pielęgnacji, umożliwią obserwację zmian zachodzących w  przyrodzie. Na rabatach będą rosły przede wszystkim rośliny zielne i krzewy kwitnące wabiące owady. Między roślinami ustawiony będzie domek dla owadów pożytecznych w ogrodzie - murarka ogrodowa, biedronki, złotooki. Takie stanowisko pozwoli uzmysłowić  uczniom  olbrzymią rolę owadów w przyrodzie, ich znaczenie dla życia i gospodarki  człowieka.

         Kolejnym elementem wyposażenia ogrodu będzie klatka meteorologiczna zawierająca podstawowe urządzenia do pomiarów pogodowych. Pozwoli to uczniom na  prowadzenie samodzielnych obserwacji zmian zachodzących w pogodzie i przyrodzie oraz  utrwalanie wiadomości zdobytych w czasie lekcji. Centrum ogrodu stanowić będzie "róża kierunków", która zostanie zorientowana zgodnie z kierunkami stron świata.
Utworzenie takiej pomocy dydaktycznej da uczniom możliwość utrwalania nazw kierunków, orientacji w przestrzeni, określania położenia obiektów na powierzchni Ziemi oraz świadome poruszanie się między nimi. Wokół "róży kierunków” w okręgu  ustawione będą ławki, które pozwolą na prowadzenie zajęć edukacyjnych oraz odpoczynek wśród zieleni w czasie przerw śródlekcyjnych.

         Całkowity planowany koszt zadania to 41.161,00 zł w tym kwota dofinansowania przez WFOŚ i GW to: 31.455,00 zł  a udział środków własnych: 9.706,00 zł.

      Wizualizacje projektu przedstawiaja się następująco:

ogród dydaktyczny sp2

ogród dydaktyczny sp2