Szlakiem Walk Lotników Września 1939 roku

Wersja do wydrukuWersja PDF

9 września br. w 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyła się V edycja podróży historycznej „Szlakiem walk lotników września 1939 roku”, poświęconej lotnikom 212 eskadry bombowej. Po raz pierwszy na mapie tej wyjątkowej lekcji historii pojawił się Wygiełzów. Pierwszym miejscem zwiedzania było Muzeum Regionalne w Bełchatowie wraz z Izbą Historii poświęconą poległym lotnikom i samolotowi PZL P.37 „Łoś”. Następnie biało-czerwone wieńce i znicze złożono przy mogiłach żołnierzy na cmentarzu w Wygiełzowie i Drużbicach, gdzie uroczystość przy grobach lotników poprowadził mjr Jakub Miazek.

Na cmentarzu w Wygiełzowie pochowanych jest dwóch lotników 212 eskadry bombowej: por. obs. Jan Kazimierz Lekszycki i kpr. strz. Władysław Wojdat. Lotnicy ci wraz ppor. pil. Michałem Ostrowskim i kpr. strz. Stanisławem Wrzeszcz 4 września 1939 r. wystartowali z lotniska Kuciny pod Łodzią samolotem PZL P-37B "Łoś" nr fabr.72.111 na lot bojowy z zadaniem bombardowania niemieckich kolumn pancernych na szosie Wieluń - Rusiec. Po wykonaniu zadania samolot został zaatakowany przez niemieckie myśliwce. Na stanowisku strzeleckim zginął kpr. Wojdat, natomiast por. Lekszycki zginął po skoku ze spadochronem (zbyt mała wysokość). Rannego pilota ppor. Ostrowskiego i kpr. Wrzeszcza, którzy wylądowali palącym się "Łosiem" na polach w Walewicach - uratowała miejscowa ludność.

historia

historia1

historia2

W uroczystościach uczestniczyli m.in. płk dr inż. Henryk Czyżyk z Warszawsko-Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Lotnictwa Wojskowego RP, Marek Tokarek- Dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, Agnieszka Mysłowska Zastępca Burmistrza Zelowa.