Tajemnica narodzin Dzieciątka Jezus, a zwłaszcza klimat towarzyszący obchodom świąt bożonarodzeniowych, wpływa na wyobraźnię. Jest inspiracją, bodźcem do tworzenia barwnego świata szopek w różnych dziedzinach plastycznych. Każda szopka posiada własny, oryginalny kształt i wyraz artystyczny, jest baśniowo-biblijnym światem marzeń i wyobrażeń wzbogacanych często treściami regionalnymi. Postacie i treści w prostej formie wprowadzane do scenerii polskich szopek przekazywane z pokolenia na pokolenie dają poczucie siły i trwałości naszej tradycji. W XIX wieku powstały różne regionalne formy polskich szopek bożonarodzeniowych, Najbardziej znane i najciekawsze są szopki krakowskie, których architektura wzoruje się na zabytkach Krakowa.
Wzorem lat poprzednich, uczniowie ze szkół z terenu Gminy Zelów również mogli wziąć udział w Gminnym Konkursie na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową i wykonać własną szopkę.
Na konkurs wpłynęło kilkanaście przepięknych dzieł artystycznych. Prace oceniane były w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-III i IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazjum według takich kryteriów jak: wrażenie artystyczne, dobór i wykorzystanie materiałów, walory plastyczne, estetyka.
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 10 stycznia w kościele rzymskokatolickim pw. M.B. Częstochowskiej w Zelowie. Jednym z fundatorów nagród dla laureatów była Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska.
Lista laureatów przedstawia się następująco:
Klasy I-III szkół podstawowych:
1 m-ce Maja Plucińska (SP nr 2)
2 m-ce Julia Mańkowska (SP w Wygiełzowie), Anna Chęcińska (SP nr 2)
3 m-ce Zuzanna Kopka (SP w Kociszewie), Lena Kamzurska (SP nr 4).
Klasy IV-VI szkół podstawowych:
1 m-ce Natalia Głowacka (SP nr 2)
2 m-ce Adrian Wozniak (SP nr 4), Jowita Franiec (SP w Bujnach Szlacheckich)
3 m-ce Zuzanna Martyniak (SP nr 2).
Gimnazjum:
1 m-ce Anita Łabęcka Gimnazjum w Łobudzicach
2 m-ce Marcel Talejun-Smolarek Gimnazjum w Zelowie
3 m-ce Natalia Tosik Gimnazjum w Łobudzicach.