Zelów najlepszy w województwie łódzkim.

Wersja do wydrukuWersja PDF

14.07.2014 w Ufficio Primo w Warszawie odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników X jubileuszowej edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej 2014” . Na uroczystość zaproszono przedstawicieli Zelowa-do Warszawy pojechała Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej Wincentego Berlińskiego.

Spośród ponad 500 Gmin i Miast - 17 miejsce zajął Zelów, jest to świetny wynik dla Gminy oraz najwyższe miejsce w całym województwie łódzkim. Zelów był też najlepszy w województwie jeżeli chodzi o Fundusze Unijne zajmując w rankingu 26 miejsce.

Jury Rankingu, w którym obok Jerzego Buzka zasiedli wiceminister finansów Hanna Majszczyk, wicedyrektor dep. w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Stanisław Sudak, oraz dyrektor dep. klienta sektora publicznego PKO BP Piotr Galas doceniło Zelów za dynamiczny rozwój i stabilna sytuację ekonomiczną co przekłada się na dobre warunki życia na terenie Gminy i Miasta. Nagrody zwycięzcom wręczał Jerzy Buzek.

Wyłanianie zwycięzców zostało podzielone na dwa etapy. W pierwszym etapie w oparciu o twarde dane z Ministerstwa Finansów wybierano miasta i gminy, które najlepiej zarządzają swoimi pieniędzmi i jednocześnie najwięcej inwestują. Brano pod uwagę m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych na jednego mieszkańca, wartość środków unijnych, które wpłynęły na rachunek miasta, stan zadłużenia, wielkość nadwyżki operacyjnej oraz nakłady inwestycyjne. Na podstawie danych z Mi­ni­ster­stwa Fi­nan­sów wyłoniono 564 samorządy, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu. Następnie do miast i gmin rozesłano ankiety zawierające 18 pytań, w tej części brano pod uwagę dane dostarczone przez samorządy. Każde z miast chwaliło się m.in. jaki jest u nich udział wydatków na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi w wydatkach ogółem; jak duże są nakłady na gospodarkę mieszkaniową; jakie wyniki z testów osiągali szóstoklasiści oraz gimnazjaliści; ile powstało nowych podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy; jaka jest stopa bezrobocia; jaką miasto ma ocenę wiarygodności kredytowej; czy jak miasto wspiera rozwój przedsiębiorczości. Tegoroczny zestaw został poszerzony o pytania dotyczące zaangażowania samorządu w walkę z bezrobociem na lokalnym rynku, a także wsparcia dla rodzin wielodzietnych w formie tzw. Karty Dużej Rodziny. We wszystkich tych zestawieniach Zelów zajmował wysokie pozycje.

Zadowolenia z wyników Rankingu nie kryje Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska.

- „Zelów  znakomicie wypadł w kolejnym rankingu, zajęliśmy 17 miejsce w Polsce, jesteśmy najlepsi w województwie łódzkim w Rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejskich. To duży krok w stosunku do lat ubiegłych, już w 2013 zajęliśmy 27 miejsce co było naszym sukcesem, a w tym roku poprawiliśmy ten wynik o 10 miejsc– podkreśla Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska.– Cieszę się bardzo, że Kapituła doceniła naszą pracę, to dodaje nam wiatru w żagle i napędza do dalszej pracy oraz motywuje do dalszej służby na rzecz mieszkańców. Wiemy, że idziemy w dobrą  stronę”.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” potwierdza, że finanse miasta mają się dobrze i są bardzo dobrze i rozsądnie prowadzone. Dziennik docenił, że Zelów dużo inwestuje , dzięki czemu podnosi się jakość życia w mieście, ma bardzo dobre wyniki finansowe i rozwija się w dobrym kierunku.

Pani Burmistrz z Dyplomem

Burmistrz Urszula Świerczyńska z Przewodniczącym Rady Miejskiej Wincentym Berlińskim

Ranking 2014

Jerzy Buzek na Gali 14.07.2014