Szanowni Państwo!
Pragnę poinformować, że zakończyliśmy inwestycję pn. "Rozbudowa systemów wodno-kanalizacyjnych w Zelowie i Łobudzicach”.
Koszty budowy sieci wodno-kanalizacyjnych zostały pokryte przez Gminę Zelów przy udziale środków z Unii Europejskiej ze Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013, jak również przy udziale instytucji proekologicznej tj. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. 2013 r. poz. 1399 ze zmianami) właściciele mają obowiązek podłączenia należącej do nich nieruchomości do istniejącej sieci wodno-kanalizacyjnej.
Koszty przyłączenia do sieci oraz koszty budowy przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych (w uproszczeniu odcinek pomiędzy budynkiem a granicą nieruchomości) są zobowiązani ponieść właściciele posesji.
W zakresie budowy przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych po warunki techniczne wykonania przyłączy należy się zgłosić do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zelowie Spółka z o. o. z siedzibą Maurycowie 1a, 97-425 Zelów.
W celu budowy przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych na terenach prywatnych nie stanowiących pasów drogowych, zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.).
Zgodnie z przepisami w/w ustawy Inwestor ma prawo wyboru: może zastosować tryb:
- „zgłoszenie budowy” (art. 30 ust. 1 pkt 1a w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 20 w/w ustawy Prawo budowlane)
Realizując przyłącze w oparciu o art. 30 ust. 1 pkt 1a ustawy Prawo budowlane inwestor zobowiązany jest dokonać zgłoszenia budowy przyłączy do właściwego miejscowo organu administracji architektoniczno-budowlanej (starosty).
W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć: oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami (art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego).
W odniesieniu do budowy przyłączy w tym trybie obowiązuje również szczególny wymóg dołączenia projektu zagospodarowania działki lub terenu z opisem technicznym instalacji, wykonanym przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane (art. 30 ust. 3 ustawy Prawo Budowlane). Do wykonania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
- „bez zgłoszenia”
Wykonanie przyłączy w oparciu o przepis art. 29a w/w ustawy Prawo budowlane, polega na niezgłaszaniu przedsięwzięcia staroście, ale wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego
na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Przedstawia się go administratorowi sieci - Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Zelowie Spółka z o. o., który informuje, jakie warunki techniczne trzeba spełnić. Jeżeli przyłącze biegnie przez nieruchomości będące we władaniu innych podmiotów konieczne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń. Po zakończeniu robót budowlanych należy wykonać inwentaryzację powykonawczą i zgłosić przyłącze przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu. Przepis art. 29a dotyczy wyłącznie budowy przyłączy, a nie instalacji znajdującej się na terenie i w obiekcie inwestora.
Niezależnie od wyboru trybu, przyłącza podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu także geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej ich położenie na gruncie (art. 43 ust.1 ustawy Prawo budowlane).
Ważne:
Posiadanie szamb, czyli bezodpływowego zbiornika służącego do gromadzenia nieczystości i ścieków, nie zwalnia właściciela nieruchomości z powyższej powinności.
Z uwagi na realizację przedmiotowej inwestycji ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego jak również przy udziale instytucji proekologicznej tj. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi koniecznym jest osiągnięcie zakładanych efektów ekologicznych, jak również osiągnięcia efektów rezultatu realizacji operacji, tj. wykonanych fizycznie przyłączy do sieci wodno-kanalizacyjnej w terminie do 15 grudnia 2014 r.
Apeluję, aby niezwłocznie przystąpili Państwo do prac związanych z wykonaniem przyłącza w celu podłączenia swojej nieruchomości do nowo wybudowanej sieci wodno - kanalizacyjnej.
O wypełnianiu obowiązku podłączenia nieruchomości zabudowanej, Gmina Zelów jest systematycznie informowana przez pracowników Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zelowie Spółka z o.o.