IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej "Samorządowy Lider Edukacji 2014".
W dniu 30 października 2014 roku podczas Gali w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska odebrała certyfikat "Samorządowy Lider Edukacji 2014". Gmina Zelów była jedynym laureatem w kategorii gmin do 20 tyś. mieszkańców z terenu województwa łódzkiego.
W uzasadnieniu otrzymanego wyróżnienia czytamy „Na uwagę zasługuje profesjonalizm w podejściu do zarządzania strategicznego gminą, w tym zarządzania procesami w obszarze polityki społecznej i edukacyjnej. Zarządzanie oświatą w gminie spełnia wszystkie kryteria nowoczesnego zarządzania publicznego, takie jak otwartość, kompleksowość, orientacja na przyszłość, kreatywność, orientacja na wyniki czy współdziałanie…”. Tytuły ”Samorządowego Lidera Edukacji" przyznaje Komisja Ekspercka złożona z naukowców reprezentujących ośrodki akademickie z całej Polski, która między innymi podkreśliła, iż „Silną stroną systemu oświatowego Gminy Zelów jest wszechstronna i wartościowa merytorycznie oferta edukacyjna umożliwiająca edukację przedszkolną wszystkim chętnym dzieciom, udział dzieci i młodzieży w aktywizujących, odpowiednio zdywersyfikowanych zajęciach pozalekcyjnych, naukę języków obcych, udział w projektach i przedsięwzięciach dydaktycznych ukierunkowanych na rozwijanie aktywności społecznej uczniów, kształtowanie postaw obywatelskich, wychowanie patriotyczne (w tym lokalne) i rozwijanie samorządności wśród dzieci oraz młodzieży, udział w zajęciach sprzyjających harmonijnemu rozwojowi fizycznemu uczniów, udział w przedsięwzięciach z zakresu profilaktyki, edukacji prozdrowotnej etc. Recenzenci zwracają uwagę, iż w szkołach, dla których Gmina jest organem prowadzącym tygodniowa liczba zajęć dodatkowych (w roku szkolnym 2013/14) znacznie odbiegała od standardów spotykanych w innych Gminach o podobnej wielkości, możliwościach i potencjale…. Działające w gminie szkoły realizują rozliczne wartościowe projekty i przedsięwzięcia edukacyjne pozytywnie wyróżniające Zelów na tle innych gmin”. W opinii komisji na pozytywną ocenę zasługuje także aktywność JST w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych na rozwój zaplecza dydaktycznego umożliwiającego kształcenie z wykorzystaniem innowacyjnych metod edukacyjnych. Przykładem projektu w tym zakresie jest m.in. budowa ogródka dydaktycznego „Zmysłowy zakątek” w Przedszkolu Samorządowych nr 1, a także utworzenie w szkołach ekopracowni… Z kolei działania zorientowane na przeciwdziałanie cyberwykluczeniu i niwelowanie ograniczeń w dostępie do edukacji uczniów ze środowisk wiejskich facylitowała realizacja przez gminę projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Zelów - inwestujemy w przyszłość” współfinansowanego przez UE z EFRR w ramach POIG 2007-2013 Działanie 8.3, w ramach którego pozyskano fundusze m.in. na zakup do szkół i jednostek podległych 58 komputerów (wartość całego projektu skierowanego do uczniów i mieszkańców Gminy Zelów wynosiła 634.450,00 zł)”. W uzasadnieniu czytamy, że „Realizacja działań służących tworzeniu szerokiej oferty dydaktycznej i kulturowej oraz wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci i młodzieży nie byłaby możliwa bez systematycznej poprawy stanu bazy dydaktycznej Gminy i wyposażania placówek w sprzęt i pomoce naukowe oraz nowoczesne technologie i pomoce techno-dydaktyczne”.
Konkluzją recenzji uzyskanej w procesie certyfikacji jest stwierdzenie „w gminie Zelów wypracowano efektywny model zarządzania oświatą, oparty o najnowsze osiągnięcia teorii i praktyki zarządzania publicznego. Przywołane powyżej argumenty, potwierdzone wysoką oceną punktową, której dokonali niezależnie od siebie recenzenci Programu „Samorządowy Lider Edukacji”, uzasadnia przyznanie gminie certyfikatu w ramach IV edycji projektu”.