W 97. rocznicę odzyskania niepodległości...

Wersja do wydrukuWersja PDF

Zelowskie uroczystości z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczęły się w dniu 11 listopada  Mszą Świętą koncelebrowaną w kościele pw. M.B. Częstochowskiej przez księdza prałata Jacka Ambroszczyka. W intencji Ojczyzny wspólnie modlili się kapłani, zgromadzeni mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Zelów, organizacji i instytucji.

Część oficjalna uroczystości odbyła się w Parku Miejskim im. Romualda Traugutta.

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących przekazali na ręce władz samorządowych Ogień Niepodległości zapalony kilka dni temu przez druhów z Chorągwi Łódzkiej ZHP na mogiłach żołnierskich na Wołyniu. Od niego zapłonęły znicze pod pomnikiem Ofiar Golgoty Wschodu i Dębach Pamięci ku czci zelowskich katyńczyków.  

Swój występ pieśni patriotycznych miały uczennice: Kinga Kubik z Gimnazjum w Łobudzicach i Julia Urbaniak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zelowie.

Okolicznościowe przemówienia do zebranych wygłosili: Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jan Mirosław Stempiń.

Wartę honorową przy pomniku Ofiar Golgoty Wschodu i Dębach Pamięci pełnili harcerze z Gimnazjum w Łobudzicach oraz skauci z Parafii Ewangelicko-Reformowanej. Na zakończenie przybyłe delegacje złożyły kwiaty. Ulicami miasta odbyła się barwna defilada wozów bojowych jednostek OSP z terenu Gminy Zelów. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta OSP w Zelowie.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko zorganizowane przez młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z inicjatywy księdza proboszcza Jacka Ambroszczyka, na którym można było skosztować rogala marcińskiego i napić się kawy czy herbaty. 

Podobne uroczystości miały miejsce w kościele parafialnym im. Św. Teodora Męczennika w Kociszewie. Homilię podczas Mszy Św. w intencji Ojczyzny wygłosił proboszcz Ksiądz Mirosław Wujek.

Na zakończenie w modlitwie i refleksji odbyła się procesja na cmentarz parafialny w celu złożenia kwiatów i zapalenia zniczy w miejscach pamięci narodowej i uczczenia modlitwą poległych.