Pieczołowitą dbałość o tożsamość, pielęgnowanie zwyczajów swoich przodków, kultywowanie tradycji narodowych, niezwykłą miłość do swojego miasta i Ojczyzny, barwne stroje narodowe, ludowe zespoły pieśni i tańca – to wszystko można było zobaczyć na Ukrainie, w mieście partnerskim Gminy Zelów, jakim jest Krasyliw. Nazwa miasta charakteryzuje jego mieszkańców – KRASA, czyli piękno kobiet i SYŁA, czyli siła mężczyzn. Aby poczuć w pełni magii tego miasta, niezwykłej gościnności i otwartości, trzeba po prostu tam być.
W dniach 8-11 września br. 8-osobowa delegacja Gminy Zelów na czele z Burmistrzem Urszulą Świerczyńską i Przewodniczącą Rady Miejskiej Agnieszką First odwiedziła partnerskie miasto Krasyliw na Ukrainie. Program wizyty był bardzo obszerny i rozpoczął się od oficjalnego spotkania w Urzędzie Miasta, a jego kulminacyjnym punktem były obchody Dni Miasta. W ramach podpisanej umowy o współpracy partnerskiej, w pierwszym dniu wizyty zelowska delegacja miała okazję zapoznać się z bazą oświatową zwiedzając Przedszkole Samorządowe „Tęcza”, w którym przedszkolaki zaprezentowały piękny program artystyczny. Placówka liczy ponad 200 wychowanków. W ostatnim roku przeszła gruntowny remont, wyposażona została w nowoczesne zaplecze kuchenne, sprzęt i meble. Jedna z kart polskiej historii została zaprezentowana w profilowanym liceum miasta Krasyliw, ponieważ budynek, w którym obecnie znajduje się szkoła, należał niegdyś do polskiej rodziny arystokratycznej. Kolejny punkt programu dotyczył zwiedzania jednego z najstarszych zakładów na terenie miasta („Krasyliwskyj Agregatnyj Zavod”), który zatrudnia ponad 700 mieszkańców. Delegacji został zaprezentowany szeroki asortyment produkcji m.in. elementy do broni, samolotów, piecy CO. Ostatnim punktem programu tego dnia była wizyta w nowej kotłowni miejskiej, która została rozbudowana i zmodernizowana.
Drugi dzień wizyty rozpoczął się świętem z okazji dnia sportu i kultury fizycznej. Uczniowie wszystkich klubów sportowych w obecności władz miasta i zaproszonych gości zaprezentowały swoje osiągnięcia sportowe. Najlepszych sportowców i trenerów odznaczono wręczając pamiątkowe nagrody i dyplomy. Uroczystości odbywały się na zmodernizowanym obiekcie szkoły sportowej. Jest to nowoczesny obiekt wyposażony w zaplecze z internatem, sanitariatami, szatniami, salami gimnastycznymi do piłki nożnej, siatkowej i do tenisa stołowego. Po uroczystościach sportowych, delegacja Gminy Zelów miała okazję zwiedzić szpital miejski i zapoznać się z funkcjonującą służbą zdrowia. Popołudnie tego dnia było poświęcone spotkaniu z Polonią w jednej ze szkół podstawowych, w której są prowadzone lekcje języka polskiego, a także działalność polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego. Prezes Rusłan Garnyk zapoznał gości z realizowanymi zadaniami oraz przedstawił plany na przyszłość. To w tej szkole zarówno dzieci jak i osoby dorosłe mogą uczyć się języka polskiego, historii Polski, poznawać tradycje, obyczaje i kulturę polską. Dyrektor tej placówki nieodpłatnie użycza Polakom sale lekcyjne na prowadzenie tzw. „Sobotniej szkoły nauki języka polskiego”. Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z Fundacją „Wolność i Demokracja” realizując projekty dla dzieci i młodzieży, a także posiada własny zespół muzyczny „Barwy”, który wystąpił z programem artystycznym w języku polskim. Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska dziękując za spotkanie przekazała na ręce Prezesa książki zebrane wśród mieszkańców Gminy Zelów w ramach akcji "Książka polska dla Polaków na Ukrainie". Dzięki temu pod koniec września w bibliotece miejskiej ma powstać dział polskiej literatury. Korzystając z okazji i naszej obecności, Prezes Stowarzyszenia złożył na ręce mera miasta Krasyliw Anatolija Żowtana, obecnego na spotkaniu, serdeczne podziękowania za owocną współpracę z władzami miasta, za otwartość i wsparcie Polonii oraz dofinansowanie ich inicjatyw z budżetu miasta. Niezwykłym miejscem w szkole, które zelowska delegacja mogła zwiedzić, była Ukraińska Izba Tradycji i Kultury. To w niej uczniowie szkoły od najmłodszych lat uczą się historii i tradycji swoich przodków. W tym dniu nasza delegacja zwiedziła także byłą rezydencję polskiej rodziny Potockich, która znajduje się w miejscowości Antoniny w niedalekiej odległości od miasta Krasyliw. Tam również zaprezentował nam swoje umiejętności zespół pieśni i tańca „Rodovid”.
Z kolei, 10 września był poświęcony obchodom z okazji Dni Miasta. Ulicami miasta przeszedł barwny korowód z udziałem władz miejskich, zaproszonych gości, przedstawicieli instytucji i organizacji, przedsiębiorców, uczniów szkół miejskich, sportowców, wolontariuszy i mieszkańców prezentujących dumnie swoje stroje narodowe, tzw. wyszywanki. Część oficjalna uroczystości odbyła się w centrum miasta. Po przemówieniach włodarzy miasta Krasyliw i Burmistrza Zelowa Urszuli Świerczyńskiej, publiczności zaprezentowały się lokalne zespoły we wszystkich kategoriach wiekowych. Najmłodszą wokalistką była 5-letnia mieszkanka Krasyłowa. Na scenie tego dnia recytowano wiersze i śpiewano pieśni utożsamiając się jednocześnie ze swoja małą Ojczyzną – miastem Krasyliw. Po części oficjalnej odbyła się degustacja lokalnych wypieków, a zelowska delegacja uczestniczyła w Urzędzie Miasta w spotkaniu z radnymi. Swój występ zgromadzonej publiczności zaprezentowała także orkiestra symfoniczna Chmielnickiej Filharmonii, a w godzinach wieczornych można było zobaczyć pokaz animacji z piasku i światła. Podczas oficjalnej kolacji tego dnia omówiono plany dalszej współpracy pomiędzy Gminą Zelów i miastem Krasyliw w poszczególnych obszarach, a Burmistrz Zelowa dziękując za wizytę wręczyła oficjalne zaproszenie na rewizytę do Zelowa w maju 2018 roku. Wtedy Zelów będzie obchodził 25-lecie współpracy partnerskiej ze Związkiem Gmin Neuenhaus. Spotkanie miast partnerskich będzie doskonałą okazją wymiany doświadczeń i integracji mieszkańców.