Tegoroczne koncerty festiwalowe zostały zainaugurowane 30 września w kościele pw. Św. Teodora Męczennika i Najświętszego Serca Jezusowego w Kociszewie występem tercetu bandurzystek "ORIANA" z Tarnopola na Ukrainie. Zwyczajem już stało się, że pierwszy koncert każdej edycji odbywa się w jednym z urokliwych kościołów zabytkowych na terenach wiejskich Gminy Zelów. Zespół ORIANA jest jednym z najlepszych zespołów na Ukrainie, laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali prezentujący mistrzowską sztukę gry na bandurze. Bandura jest instrumentem muzycznym, który stał się narodowym symbolem Ukrainy. Ponieważ gra na tym instrumencie jest związana z historią ukraińskiego narodu, jest on często nazywany „głosem Ukrainy”. Podczas koncertu w Kociszewie zespół ORIANA zaprezentował zarówno swoją mistrzowską grę na bandurze, jak i sztukę wokalną wykonując różnorodne utwory ukraińskich kompozytorów, pieśni ludowe oraz ze specjalną dedykacją dla publiczności - „DUMKĘ NA DWA SERCA” i ulubioną pieśń Św. Jana Pawła II "BARKĘ".
Występ tercetu był potwierdzeniem jego hasła przewodniego, które brzmi: "Niech nasza twórczość wyraża piękno, pojednanie i miłość ludzi różnych narodowości, niech będzie świadectwem prawdy o ukraińskim narodzie. Niech brzmi nasza pieśń na chlubę Ukrainy".
Skład zespołu ORIANA: Natalia Hocyk (sopran), Iryna Hubiak (mezzosopran), Julia Rudnicka (altowy) oraz producent muzyczny Bogdan Rudnicki.
23. edycja Koncertów Festiwalowych - Zelów 2017 odbywa się w ramach projektu „Spotkania z muzyką i słowem” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Dobroczynne RAZEM. Organizatorami koncertów festiwalowych są: Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska, Dyrektor Domu Kultury w Zelowie Małgorzata Dębkowska i proboszczowie parafii.