„BYĆ DOBRYM JAK CHLEB…” – to tytuł koncertu słowno-muzycznego, który odbył się 9 października w kościele M.B. Częstochowskiej w Zelowie w 100. rocznicę śmierci św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego. Rok 2017 ustanowiony został bowiem przez Sejm RP rokiem Św. Brata Alberta. Był to człowiek o niezwykle bogatej osobowości – artysta malarz, polski patriota, społecznik, opiekun ludzi bezdomnych. Aby stworzyć możliwość lepszego poznania bogatej historii życia tego niezwykłego człowieka, powstał autorski projekt Roberta Grudnia pod nazwą „Teatr Brata Alberta”. W 2017 roku w całej Polsce odbyło się wiele wydarzeń przypominających postać Adama Chmielowskiego.
W ramach 23. edycji Koncertów Festiwalowych także Zelów miał zaszczyt gościć Teatr Brata Alberta. W spektaklu słowno-muzycznym pt. „Być dobrym jak chleb…” przed publicznością wystąpili:
- Jerzy Trela (wybitny aktor teatralny i filmowy, dyrektor i profesor Akademii Teatralnej w Krakowie),
- Sylwia Strugińska - Wochowska (sopranistka, solistka Teatru Muzycznego w Łodzi),
- Tomasz Chrześcijanek (nieoceniony trębacz, solista Teatru Wielkiego w Łodzi)
- Robert Grudzień (organista, kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej, Honorowy Obywatel Zelowa).
Scenariusz autorstwa Anny Dreli oparty został na listach do rodziny, przyjaciół, współbraci zakonnych oraz sióstr Albertynek, a także pismach urzędowych i innych dokumentach pozostawionych przez Adama Chmielowskiego - artystę i brata Alberta. W swoich listach dzielił się własnymi przemyśleniami, spostrzeżeniami, a także często rozterkami. Służyć drugiemu człowiekowi to - według Niego - przede wszystkim dawać siebie – być dobrym jak chleb…
Koncert finałowy pt. "Nieście chwałę, mocarze..." odbędzie się w kościele M.B. Częstochowskiej już 30 października 2017 r. o godz. 19.00, na kóry już dziś serdecznie zapraszamy. Wystąpi FINESIS TRIO w osobach: Katarzyna Puch - sopran, Małgorzata Włodarczyk - gitara, lutnia, Paulina Tkaczyk - flet traverso, piano.
Tegoroczne Koncerty Festiwalowe odbywają się w ramach projektu "Spotkania z muzyką i słowem" dofinansowanego ze środków Programu "Działaj Lokalnie X" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Dborczynne "RAZEM".