11 listopada obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gminne uroczystości tradycyjnie rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych w asyście Orkiestry Dętej OSP w Zelowie ulicami miasta do kościoła M.B. Częstochowskiej, gdzie o godzinie 12:00 odśpiewano hymn państwowy w ramach akcji "Niepodległa do hymnu". Uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli mieszkańcy, przedstawiciele władz rządowych, powiatowych i samorządowych, gminnych jednostek organizacyjnych, instytucji, organizacji i Ochotniczych Straży Pożarnych celebrował ksiądz prałat Jacek Ambroszczyk.
Oficjalne uroczystości odbyły się w Parku Miejskim im. Romualda Traugutta, gdzie na ręce władz samorządowych został przekazany Ogień Niepodległości, od którego zapłonęły znicze pod pomnikiem Ofiar Golgoty Wschodu i Dębami Pamięci ku czci zelowskich katyńczyków. Obchody Święta Niepodległości uświetnił występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zelowie. Z okolicznościowymi przemówieniami do zebranych zwrócili się Burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek, przewodniczący Rady Powiatu Bełchatowskiego Sławomir Malinowski oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Zelowie Ewelina Kałuża. Przybyłe delegacje tradycyjnie złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar Golgoty Wschodu. Wartę honorową pełnili harcerze i skauci. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta OSP w Zelowie.
Po uroczystościach dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z rogalami marcińskimi zorganizowane przez wolontariuszy z Klubu Wolontariatu działającego przy ZSO w Zelowie.
Obchody Święta Niepodległości to nie tylko oficjalne uroczystości, ale również towarzyszące im wydarzenia artystyczne i sportowe.
W niedzielę 10 listopada w Domu Katechetycznym przy Parafii M.B. Częstochowskiej odbył się wzruszający koncert słowno-muzyczny pt. "Uwierz Polsko" w wykonaniu lokalnych artystów. Projekt dofinansowano w ramach Programu Mikrogranty "Łódzkie na plus" 2019 realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw obywatelskich na lata 2014 – 2020.
Tego samego dnia w hali sportowej ZSP w Zelowie odbyły się Miejsko-Gminne Halowe Igrzyska LZS. Chętni mogli wziąć udział następujących konkurencjach kobiecych oraz męskich: szachy, warcaby, tenis stołowy, rzut lotką, biegi przełajowe, przeciąganie liny, wielobój sprawnościowy oraz podnoszenie 17,5 kg odważnika.
Z kolei w poniedziałek odbyły się XIX Mistrzostwa miasta i gminy Zelów w halowej piłce nożnej drużyn OSP. W turnieju uczestniczyło 8 zespołów. Druhowie walczyli w systemie każdy z każdym w dwóch grupach. Mistrzami tegorocznego turnieju zostali strażacy z OSP Kociszew. Tuż za nimi uplasowali się reprezentanci OSP Wypychów, a trzecią lokatę zajęli ochotnicy z OSP Bujny Szlacheckie.
Ostatnim wydarzeniem towarzyszącym obchodom Święta Odzyskania Niepodległości było widowisko „#Piłsudski. Niepodległość dostępna od zaraz” – spektakl ukazujący różne epizody z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego związane z walką Polaków o wolność, który można było zobaczyć w Domu Kultury w Zelowie.