Odznaczenia i wyróżnienia w roku jubileuszowym

Wersja do wydrukuWersja PDF

2012 rok jest osobliwym dla Zelowa, bowiem w tym roku przypada 55. rocznica nadania praw miejskich. W 1954 roku Zelów otrzymał prawa osiedla, a trzy lata później (1957) prawa miejskie. Potwierdzeniem tego faktu jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 1957 roku o utworzeniu miasta Zelowa w powiecie łaskim, województwie łódzkim. W 1976 r. miasto i gmina zostały połączone w jedną jednostkę administracyjną, a od 1990 r. tworzą jedną wspólnotę samorządową.

29 listopada w Domu Kultury w Zelowie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej podsumowująca zelowskie obchody jubileuszowe. Z tej okazji liczne grono mieszkańców, w tym pracowników samorządowych otrzymało odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Odznaczenia z rąk Wojewody Łódzkiego Jolanty Chełmińskiej otrzymali:

  • Srebrny Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej:

- Mirosław Czesław Fronczak,

- Ryszard Tadeusz Gębarowski

- Urszula Świerczyńska.

  • Srebrny Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej

- Krzysztof Kryściński.

  • Brązowy Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej

- Jan Władysław Domagała.

  • Brązowy Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia oraz popularyzowanie ochrony przyrody

- Grzegorz Cieniewski.

 

  • Medalem Złotym za Długoletnią Służbę (za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej)

- Danuta Baraniecka

- Maria Henryka Jędrzejczyk

- Andrzej Zygmunt Próba

- Halina Renkiewicz.

  •  Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę:

- Barbara Biesaga

- Urszula Marta Błońska

- Elżbieta Janina Gawrońska

- Ewa Urszula Horoszkiewicz

- Iza Lipińska

- Danuta Czesława Młynarczyk

- Jolanta Czesława Pniewska

- Jadwiga Agnieszka Stróż.

W imieniu odznaczonych głos zabrał Ryszard Gębarowski, który obecnie jest radnym Rady Powiatu Bełchatowskiego. Głos zabrała także Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska.

 Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska przybliżyła w skrócie zebranym przebieg wydarzeń 2012 roku.

 - 25 stycznia 2012 r. uroczystą sesją Rady Miejskiej zainaugurowano obchody jubileuszowe. Przez cały rok odbywały się różnorodne przedsięwzięcia o charakterze kulturalno-rozrywkowym, „lekcje zelowskiej historii” przedstawione w różnych formach, a także edukacyjne i sportowe. Od początku roku zabiegaliśmy też o to, aby podkreślając charakterystyczną cechę historyczną Zelowa, jaką jest założenie osady przez przodków Braci Czeskich, nawiązać partnerskie kontakty z miastem czeskim. 5 października we współpracy z Ambasadą Republiki Czeskiej w Warszawie, nasze starania zaowocowały podpisaniem umowy partnerskiej z Gminą Valaśske Klobouky. Kulminacyjnym punktem jubileuszowych obchodów była dwudniowa impreza „Dni Zelowa” i „Dożynki Powiatowe”, która miała bogaty program i zgromadziła tłumy mieszkańców nie tylko Gminy Zelów, ale także powiatu bełchatowskiego, a nawet woj. łódzkiego. Ponadto, Komitet Organizacyjny obchodów zdecydował o wyróżnieniu 10 osób z każdej dziedziny życia społecznego, którzy swoją aktywną postawą i bezinteresowną działalnością przyczynili się do rozwoju i dobra lokalnej wspólnoty.  

Zelów to miejsce, z którym ściśle związało swoje życie wielu wartościowych ludzi. Wykazali oni ogromne przywiązanie, troskę i umiłowanie swojej małej Ojczyzny. Szlachetna postawa i podejmowane przez nich działania spowodowały, że społeczeństwo Zelowa pamięta o nich i darzy szacunkiem.

 Do grona osób wyróżnionych Komitet Organizacyjny postanowił zaliczyć:

  1. Jolantę Chełmińską, która w swojej publicznej działalności zawsze podkreśla silną więź z Zelowem i pełni nieocenioną rolę w promowaniu swojego rodzinnego miasta na forum ogólnopolskim i międzynarodowym.
  2. Jerzy Dobroś - od 1958 r. związany jest z pożarnictwem. Godną wyróżnienia jest Jego wieloletnia, niezwykle aktywna działalność w tej dziedzinie. Działalność, której zawsze przyświecała idea humanitarnej służby ludziom, w myśl słów Bolesława Chomicza – wielkiego Polaka, patrioty i społecznika, twórcy ochotniczego ruchu strażackiego i strażackiej dewizy: "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek".
  3. Niezwykle ważną sferę naszego życia stanowi oświata, edukacja i wychowanie. W tej dziedzinie został wyróżniony ceniony pedagog, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Zelowie w latach 1979-1982 Stanisław Dróżdż za pedagogiczny profesjonalizm, nieocenioną pracę w kształtowaniu charakterów młodych ludzi, za trud włożony w proces ich kształcenia oraz przygotowania do przyszłej pracy i godnego życia.
  4. W dziedzinie sportu została uhonorowana najbardziej utytułowana zelowska sportsmenka. Wielokrotna medalistka mistrzostw kraju w biegach przełajowych, w tym dwukrotna złota medalistka w biegach przełajowych oraz maratonie. Pierwsza rekordzistka Polski w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, uczestniczka 76 maratonów, z których 28 wygrała, multimedalistka mistrzostw Polski LZS Wioletta Kryza (w jej imieniu wyróżnienie odebrał brat Mariusz Kryza).
  5. Włodzimierz Łuczyński - niezwykle ceniony i szanowany zelowski lekarz. Jest osobą, która od wielu dziesięcioleci, jak mało kto, pielęgnuje tradycje historyczne oraz pamięć nie tylko o swojej rodzinie, ale także o swojej małej Ojczyźnie. Dzięki Jego bogatej wiedzy o przeszłości miasta, udało się ocalić od zapomnienia wiele ważnych faktów i wydarzeń z dziejów Zelowa i okolic. Dzięki panu Włodzimierzowi Łuczyńskiemu udało się również doprowadzić do uczczenia pamięci Stanisława Przyjemskiego, polskiego oficera zamordowanego w Katyniu. 
  6. Wiera Pospiszył - Przewodnicząca Stowarzyszenia Czechów w Polsce oraz autorką niezwykle ważnej inicjatywy utworzenia w Zelowie "Klubu Czeskiego". Wiera Pospiszył, jak sama siebie określa: zelowianka, Polka o czeskim pochodzeniu, przez lata zawodowo związana była ze szkolnictwem. Po przejściu na emeryturę poświęciła się pracy na rzecz przybliżania społeczeństwu Zelowa tradycji czeskiej oraz specyfiki dziejów Zelowa – wielowyznaniowej enklawy w sercu Polski.
  7. Joanna Samborska należy do dość licznej grupy lokalnych twórców. Całe jej życie zawodowe było związane ze szkolnictwem. Od czasu, kiedy przeszła na emeryturę zaczęła czynnie zajmować się malarstwem, stosując różne techniki: malarstwo olejne, unikatowe malarstwo na aksamicie i swoje ulubione pastele. Pani Joanna Samborska od wielu lat bierze udział w wystawach i konkursach, zarówno w  kraju, jak i za granicą, gdzie jej twórczość artystyczna była wielokrotnie nagradzana.
  8. Honorowi Dawcy Krwi to tacy "zwykli – niezwykli" bohaterowie, dzięki którym udało się uratować niejedno ludzkie życie. To osoby, których godna postawa i poświęcenie pokazują, że we współczesnym świecie można pozostać wrażliwym na potrzeby innych ludzi, nie czekając na wzajemność – dzielić się sobą, rozdając nadzieję w kroplach krwi. Taką osobą jest powszechnie znany, wieloletni zelowski społecznik, współzałożyciel Klubu HDK w Zelowie (1963 r.) Eugeniusz Smolny.
  9. Każdy region naszego kraju posiada swoje zwyczaje, obrzędowość, tradycje. Owa odrębność sprawia, że jego mieszkańcy utożsamiają się z kulturą ludową. Zainteresowanie tradycjami, obyczajowością świadczy zarówno o powrocie do swoich "korzeni", jak i bogactwie każdej gminy. Za podejmowanie inicjatyw społecznych w upowszechnianiu kultury ludowej na terenie Gminy Zelów uhonorowana została Daniela Staśkowska. 
  10. Jan Tomczyk - wybitny trener, wychowawca kilku pokoleń zelowskich sportowców, pedagog i inicjator wielu przedsięwzięć sportowych. Jest niekwestionowanym autorytetem dla  kilku sportowych pokoleń Zelowa. Pan Jan Tomczyk wraz z panem Eugeniuszem Smolnym, był animatorem sekcji żeńskiej piłki siatkowej, która powstała w 1963 roku, przynosząc w kolejnych latach wspaniałe sukcesy w tej dyscyplinie sportu, w tym legendarne już zwycięstwo zelowskich siatkarek nad drużyną Bukaresztu – ówczesnych Wicemistrzyń Europy. Obok sukcesów na polu piłki siatkowej, p. Jan Tomczyk święcił triumfy trenerskie również jako wychowawca wielu wspaniałych lekkoatletów, w tym biegaczki długodystansowej, medalistki mistrzostw Polski – Wioletty Kryzy, biegaczki przełajowej Marii Boroń, czy też Katarzyny Ratajczyk, Jolanty Dębkowskiej i Anny Tomczyk – zawodniczek, które zdobywały medale na Ogólnopolskich Spartakiadach Młodzieży.

Wyróżnienia z okazji 55. rocznicy nadania praw miejskich Zelowowi wręczali Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska i Przewodniczący Rady Miejskiej Wincenty Berliński. Były to chwile wzruszenia i okazja na podsumowanie roku jubileuszowego Zelowa.  W uroczystości, obok osób odznaczonych i wyróżnionych,  udział wzięli: Dyrektor Generalny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Sławomir Wasilczyk, Przewodnicząca Rady Miejskiej w latach 1990-1994 Elżbieta Dobroszczyk, Burmistrz Zelowa w latach 1990-1996 Jerzy Jóźwiak, sołtysi, radni Rady Miejskiej w Zelowie.